En son konular
» DreamBox Kullanıcılarına özel FLASHWIZARD 7.02 Türkçe
C.tesi Eyl. 17, 2016 8:48 am tarafından turnurbil

» Canli MAc Izleme linki
Perş. Kas. 19, 2015 8:42 pm tarafından fatih266

» E2 Setting 7,13,19,42
Paz Kas. 01, 2015 10:04 am tarafından codegen

» Redline Aradiginiz hersey tek link Her zaman guncel Arkadaslar
C.tesi Eyl. 26, 2015 5:57 am tarafından UCANKUS004

» Çökmüş Dreambox DM 500S Kurtarma
Salı Eyl. 22, 2015 12:43 pm tarafından yavoth

» DM800HD Clone Patched Images (Sim 2.01 SSL#84D OE2.0)
Perş. Tem. 02, 2015 2:38 pm tarafından Admin

» All Files in Our Enigma2 Addons
Çarş. Tem. 01, 2015 10:55 pm tarafından ttys

» E2 - Dreamboxedit_setup 5.1.1.1 ile İP TV eklemek
Paz Mart 22, 2015 1:48 am tarafından AHMCEL

» Ace Stream Media 3.0.3 programı ve paylaşım bölümü
Perş. Mart 05, 2015 1:59 pm tarafından Admin

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Haber

Html Kodları
http://www.btgroup.com.tr/tr/
Canli Radyo

Fbml Kodları

http://www.btgroup.com.tr/tr/
Haziran 2018
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Takvim Takvim


Hayırlı Ramazanlar

Aşağa gitmek

Hayırlı Ramazanlar

Mesaj tarafından Admin Bir Ptsi Tem. 21, 2014 5:47 pm

Hayırlı Ramazanlar


SEVGİLİ PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V.)

Ramazan-ı şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:


(Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin [Kadir gecesinin] hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.) [Nesai]

(Ramazan ayı gelince, “Hayır ehli, hayra koş, şer ehli, kötülüklerden el çek” denir.) [Nesai](Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder.) [Taberani]

(Ramazan gelince, Allahü teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.) [Deylemi]

(Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cumaya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazana kadar olan günahlara kefaret olur.) [Taberani] 

(Peş peşe üç gün oruç tutabilenin, Ramazan orucunu tutması gerekir.) [Ebu Nuaym]

(Bu aya Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.) [İ.Mansur]

(Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, Cehennemden kurtuluştur.) [İ.Ebiddünya]

(İslam, kelime-i şahadet getirmek, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir.) [Müslim]

(Allahü teâlânın, gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hayaline bile gelmeyen nimet dolu sofrası, ancak oruçlular içindir.) [Taberani]

İmam-ı Rabbani hazretleri de buyuruyor ki: 

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. 

Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir. 

Kur’an-ı kerim Ramazanda indi. Kadir gecesi bu aydadır. Ramazan-ı şerifte iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, (Zehebez-zama’ vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaallahü teâlâ) duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.

Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslüman affolur, azat olur. 

Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır.

Açıktan oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Namaz kılmayanın da, oruç tutması ve haramlardan kaçınması gerekir. Bunların orucu kabul olur ve imanları olduğu anlaşılır. 

Ramazanda oruç tutmak hakkındaki hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Ramazan orucu farz, teravih namazı ise sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.) [Nesai]

(Ramazan orucunu farz bilip, sevap bekleyerek oruç tutanın günahları affolur.) [Buhari]

(Ramazan orucunu tutup ölen mümin, Cennete girer.) [Deylemi]

(Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak Cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.) [Taberani]

(Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutun! Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır.) [İbni Ebiddünya]

(Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.) [Deylemi]

(Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, “Ben oruçluyum” deyin!) [Buhari]

Ramazan-ı şerifte, oruç tutmak çok sevaptır. Özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır. Hadis-i şerifte, (Özürsüz, Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz) buyuruldu. (Tirmizi).


Yarattığın kıvılcım her şeyi yaktı Rabbim
Kaderim bana yalnız Sen’i bıraktı Rabbim

Admin
Administrator

Erkek Mesaj Sayısı : 2857
Points : 6936
Reputation : 7
Kayıt tarihi : 03/05/11

http://uydudreambox.swedishforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Hayırlı Ramazanlar

Mesaj tarafından Admin Bir Ptsi Tem. 21, 2014 5:47 pm

Bu aya hürmet gerek,
Nîmete şükür gerek,
Mübârek Ramazan’da,
Hakka ibâdet gerek.
Ramazan son birkaç senedir yaz aylarına denk geliyordu. yaklaşık 10 senelik bir süreçte daha bu durum devam edecek. Tabi niyetlerimiz iyi ve allaha doğru olduğu sürece bu sevabın ne zaman olduğunu ve bizi ne kadar zorladığını tartışmak oldukça abes olur.
2011 yılında Ramazan ayı tarihleri 1 Ağustos 2011 de başlayan Ramazan ayının ilk gününden 29 Ağustos 2011 Arefe günündeki teravih namazına kadar devam edecek.

2011 Ramazan Bayramı tarihleri ise 30 Ağustos 2011 Salı, 31 Ağustos 2011 Çarşamba ve 1 Eylül 2011 Perşembe günleri olacak.

2011 yılında Ramazan Bayramı Salı, Çarşamba ve Perşembe günlerine denk gelecek.

RAMAZAN AYINA GİRERKEN

Bir mübarek Ramazan ayının daha gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor. Nasip olursa 31 Temmuz 2011 pazar akşamı yatsı namazı ile birlikte teravih namazına başlanan, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem ateşinden azat edilme olan, cennet kapılarının açılıp cehennem kapılarının kapandığı, şeytanların zincire vurulduğu, 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayına kavuşmuş olacağız.

Ramazan Ayı; gönüllerimizin coştuğu, teravih, oruç, iftar, sahur, zekât, fitre ve sadakalarla bambaşka bir maneviyatın yaşandığı, kardeşlik ve sevgi bağlarının güçlendiği, ruhlarımızın güzel telkinlere ve uyarıcı öğütlere açık olduğu, manevi duygularımızın canlılık kazandığı, birlik ve beraberlik duygularının daha da sağlamlaştığı müstesna bir aydır.

Ramazan ayı bir başkadır. Öyle ya! Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluştur. Ramazan vahiy mevsimidir. Gök kapılarının açıldığı, seçilmiş bir insanın, kutlu nebinin (Hz.Muhammed) kulaklarına Cebrail’in vahyi fısıldadığı mübarek zaman dilimidir. Bu vahiy mevsiminin sırrına erebilmek için oruç tutmak, nefsi terbiyek etmek gerekir. Ramazan ayı rahmet ayıdır. Nasıl olmasın ki? Bu ay vahiy mevsimi, Allah’ın buyruklarının yeryüzüne iniş mevsimidir. Nasıl ki bahar yağmur mevsimidir, Ramazan da işte öyle vahyin rahmetle birleşerek göklerden indiği mevsimdir, vahyin baharıdır, rahmet ayıdır.
Bizden evvelki ümmetlere de farz kılınan, fakat şu anda yeryüzünde Allah’ın emrettiği şekilde oruç tutan Müslümanlar için Ramazan ayı çok verimli ve bereketli bir aydır. Bir ay boyunca bir okul gibi bizi eğitecek olan bu sayılı günlerde namaz, oruç, kur’an, zekât ve fitre, iftar ve sahur, tövbe ve istiğfar, nefis terbiyesi, sağlık, barış, kardeşlik ve dayanışma gibi dersler vardır.

Sabrın yarısı olan oruçla, Allah için meşakkatlere katlanacağız. Aynı şartlarda oruç tutarak nefisleri terbiye eden eşitlik eğitimi yapacağız. Beş vakit namaz, teravih, mukabele dinleme ve iftar sofralarında bir araya gelip kaynaşacağız. Sadece yeme- içme ve menfaat duygusundan ibaret olan maddeci düşünceyi bırakıp, paylaşmayı fiilen tatbik edeceğiz.
Bir parça ekmeğin, bir bardak serin suyun ne büyük nimetler olduğunun farkına varıp iftar sofrasında; “Allah’ım senin rızan için oruç tuttum, senin verdiğin rızıkla orucumu açıyorum. Hamdolsun verdiğin nimetlere şükran ve afiyete” diye dualar edip Rabbimize yakınlığımızı doya doya hissedeceğiz. İnşallah REYYAN kapısından cennete girdiğimizde de: “Dünyada yiyip içmediğiniz günlere bedel, bugün yiyin için afiyet olsun” hitabına mazhar olacağız.
Bu ayda zekâtlar ve fitreler verilecek. Yetimlerin, kimsesizlerin başı okşanacak. Dünya’ya ahiret ticareti için gelen Müslümanların manevi kazancı artacak. Bir sene boyunca sürekli çalışan azalarımız, midenin ağlamasına bedel dinlenip sıhhat bulacak ve “Ey meleklerim, benim için yemesini, içmesini, lezzetlerini ve arzularını terk eden şu kuluma bakın” diyen Rabbimizin şefkat nazarlarına muhatap olacağız. Aslında oruç ve açlık, Rabbimizin has kullarına ziyafetidir. Bütün bu manalar, Efendimiz S.A.V. ‘in şu hadis-i şeriflerinde ne güzel ifade ediliyor:
”Eğer kullar, Ramazan ayının fazilet ve faydalarını bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını arzularlardı.”
“Oruçlu için iki sevinç zamanı vardır: Biri iftar sofrasında, diğeri Rabbine kavuştuğu zamandır.”
“Oruç kalkandır. Oruç günü geldiğinde sizden biriniz kötülük yapmasın. Birisi kendisine kötü söz söylerse veya çekişirse ben oruçluyum desin.”

“Her şeyin bir kapısı vardır, ibadetin kapısı da oruçtur.”

“Oruçlunun uykusu ibadet, duası müstecabtır. (kabul olunur)”
“Kim bir oruçluyu iftar ettirirse onun sevabını aynen alır.”

“Oruç ve okunan Kur’an kıyamet gününde kula şefaatçi olur”
“Ramazanın evveli rahmet ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluştur. Kim bu ayda işçisinin işini hafifletirse Allah onu bağışlar.”

Değerli Kardeşlerim!
Gözümüzü, kulağımızı, dilimizi ve diğer azalarımızı günahlardan muhafaza edip, ciddi bir tövbe ve istiğfar edelim. Camilere koşup teravihle bütünleşip vaaz ve bu ayda nazil olan Kur’anımızı okuyalım ve dinleyelim. Gecelerimizi hep kadir gecesi gibi değerlendirelim. Günahları terk edip, kardeşlik havası içerisinde milletçe tek vücut olmaya gayret edelim. Dünyanın çeşitli yerlerinde sıkıntı içerisinde olan din kardeşlerimizi, hastaları, şehit ve gazilerimizi de dualarımıza dâhil edip duayı umumileştirelim. Zekât ve fitrelerimizi hazırlayalım ve Peygamberimiz (S.A.V.)’in şu müjdeli hadisini unutmayalım ”Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan Orucunu tutarsa, geçmiş günahları affedilir.”

01 Ağustos 2011 Pazartesi günü başlayacak olan Ramazan ayı orucu, 29 Ağustos 2011 Pazartesi sona erecek ve 30 Ağustos 2011 Salı günü de inşallah Ramazan Bayramına kavuşacağız. Bu vesileyle; rahmeti, bereketi, mağfireti bol olan oruç ayı, Kur'an ayı olan Ramazan-ı şerifin; tüm İslam âlemi için, ülkemiz, ailemiz ve güzel İlçemiz Kaman için hayırlar getirmesini, tutulacak oruçların yapılacak hayır-hasenatın, ibadetlerin kabul olmasını, sağlık, afiyet, sıhhat içerisinde bayrama salimen kavuşmamızı Yüce Rabbimizden niyaz eder, tüm halkımızın Ramazan-ı Şerifini şimdiden tebrik ederim.


Yarattığın kıvılcım her şeyi yaktı Rabbim
Kaderim bana yalnız Sen’i bıraktı Rabbim

Admin
Administrator

Erkek Mesaj Sayısı : 2857
Points : 6936
Reputation : 7
Kayıt tarihi : 03/05/11

http://uydudreambox.swedishforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz